Awards

This is a very beginning attempt to capture the recipients of awards throughout the regiments history. Any contributions welcome! (Ranks shown are those at the time of the award.)

Current Awards

British Air Forces Association RSM (WOI) Harry Fox Most Promising Rifleman of the Year

Named for Regimental Sergeant Major (Warrant Officer I) Harry Fox MBE, who was the Regimental Sergeant Major from 1942-43 and, after a secondment to The Hasting and Prince Edward Regiment as its Regimental Sergeant Major, again from 1946-47.  Awarded annually to the Rifleman or Corporal considered to be the most proficient within his or her position. (Note criteria were changed for 2011.)

  • 1997 – Rifleman M. Behbahani
  • 1999 – Rifleman Dave Pampe
  • 2000 – Rifleman Allen Kiss, Rifleman J. Kiss
  • 2001 – Corporal R. Vulakovich
  • 2002 – Corporal l. Koulik
  • 2003 – Rifleman R. Chiu
  • 2004 – Master Corporal J. Mendoza
  • 2005 – Rifleman Mike McQuad
  • 2006 – Corporal Jason McGibbon
  • 2007 – Rifleman B. Maiolo
  • 2008 – Corporal G. Tse
  • 2009 – Corporal A. Khazai-Nejad
  • 2010 – Corporal Mike Fusca

Criteria Changed

  • 2011 –
  • 2012 – Rifleman Will Vant Erve
  • 2013 –
  • 2014 –
  • 2015 – Corporal Gee

Centurion Club

An elite group of The Queen’s Own Rifles of Canada paratroopers who have completed a minimum of 100 static line, round canopy parachute descents.

CSM Charlie Martin Award

Named for CSM C. Martin DCM, MM, A Company Sergeant Major during Operation OVERLORD on 6 June 1944.  Awarded annually to the Sergeant or Warrant Officer, exclusive of Sergeants Major, considered to be the most proficient within his or her position. (Note criteria were changed for 2011.)

  • 1987 – Corporal R. French
  • 1988 – Sergeant Shaun Kelly (Later CWO)
  • 1989 – Master Corporal M. Lowry
  • 1990 – Master Corporal Donovan O’Halloran (Later CWO)
  • 1991 – Corporal Rita Arendz (later Capt)
  • 1992 – Sergeant Gay, Sergeant Smith
  • 1993 – Sergeant F. Andrews
  • 1994 – Master Corporal G. Griggs
  • 1995 – Corporal Edward (Ted) Howard
  • 1996 – Corporal W.T. Hewlin
  • 1997 – Sergeant N. Boone
  • 1998 – Master Warrant Officer Fred Haire
  • 1999 – Warrant Officer P. Gresty
  • 2000 – Sergeant W. Payton
  • 2001 – Corporal Rick Kurelo
  • 2002 -Sergeant Scott Moody (later Major)
  • 2003 – Master Corporal Dave Pampe (later Lt)
  • 2004 – Master Warrant Officer Fred Haire
  • 2005 – Sgt June Parris
  • 2006 – Sergeant M. Moody
  • 2007 – Sergeant Jamieson Murray
  • 2008 – Sergeant M. Morin
  • 2009 – Sergeant Jeff Johnston
  • 2010 – Lieutenant Colonel John Fotheringham

Criteria Changed

  • 2011 – Sergeant Jamieson Murray
  • 2012 – Sergeant Bryan Burns
  • 2013 –
  • 2014 –
  • 2015 – Jesse Behan

Colonel Elliot Dalton Trophy

Named for Colonel E. Dalton DSO, ED, CD, Officer Commanding A Company during Operation OVERLORD on 6 June 1944, later Commanding Officer from 1951-1952 and Honorary Colonel from 1975-1984.  Awarded annually to the Junior Officer, exclusive of Captains filling field grade appointments, who best personifies the leadership traits of Colonel Elliot Dalton and considered to be the most proficient within his or her position. (Note: Criteria were changed for 2011.)

  • 2008 – Master Corporal M. Coelho
  • 2009 – Corporal C. Lui
  • 2010 – Master Corporal Dave Pampe

New Criteria

  • 2011 – Not awarded
  • 2012 – Captain Mark Timms
  • 2013 –
  • 2014 –
  • 2015 – Lieutenant Roland Llewellyn-Thomas

Outstanding Airborne Rifleman of the Year

Presented annually to the member of the Regiment who best personifies the traits of an airborne soldier or makes the greatest contribution to the Regiment’s parachute capability.

  • 1983 – Airborne Platoon
  • 1984 – Rifleman Niell
  • 1985 – Corporal Catania
  • 1986 – Corporal Galea
  • 1987 – Master Corporal Adam Saunders
  • 1988 – Master Corporal William Paton
  • 1990 – Corporal Steve Wolfe
  • 1991 – Corporal Doug Halcro
  • 1992 – Corporal Myers
  • 1993 – Master Corporal J. Holes, Corporal J. Hutcheon
  • 1994 – Master Corporal J. Hutcheon
  • 1995 – Sergeant Donovan O’Halloran, Corporal Gin, Corporal P. Smardenkas
  • 1996 – Rifleman Edward (Ted) Howard
  • 1997 – Corporal I. Kim
  • 1999 – Master Corporal Bowers
  • 2000 – Corporal R. Vulakovich
  • 2001 – Lieutenant Pat Slack
  • 2002 – Master Corporal J Chin·Leung
  • 2003 – Sergeant Jeff Johnson
  • 2004 – Master Corporal Brian Ragos
  • 2005 – Corporal Jason Bridge
  • 2006 – Master Corporal Bryan Burns
  • 2008 – Sergeant Bryan Burns and MCpl Dmitri Frounze??
  • 2009 – Corporal L. Harrison
  • 2010 – Master Corporal C. Griffiths
  • 2011 – Sergeant Dimitri Frounze
  • 2012 – Capt M. Moody
  • 2013 –
  • 2014 –
  • 2015 – Sergeant Darnell Leader

The Queen’s Own Rifles of Canada Annual Fitness Award

Presented to the member(s) of the Regiment who best personifies the exceptional level of physical fitness excepted of all members of the Regiment.

  • 1991 – Sergeant Donovan O’Halloran
    – SSF lronman Team: Sergeant Donovan O’Halloran, Corporal Steve Wolfe, Master Corporal P. Gzulinski,
  • 1992 – Master Corporal Mark Shannon (later CWO), MCpl Nolan
  • 1993 – Sergeant G. Nobrega
  • 1994 – Corporal Hutcheon
  • 1995 – Rifleman Kiervin
  • 1996 – Rifleman Bowers
  • 1997 – Rifleman O. Dias
  • 1999 – Warrant Officer Mark Shannon (later CWO)
  • 2000 – lronman Team : Corporal J. Behan, Rifleman B. Goyle, Rifleman F. Gilic
  • 2001 – Rifleman Kris Van Wissen
  • 2002 – Corporal B. Goyle, Corporal F. Gilic, Rifleman R. Mitchell
  • 2003 – Corporal J. Frye
  • 2004 – Captain Pat Slack, Master Corporal M. Bioletti, Corporal O. Uhalov
  • 2005 – Corporal B. Mills
  • 2006 – Corporal O. Dias, Corporal B. Mills
  • 2007 – Corporal Darnel Leader, Rifleman N. Hijazi
  • 2008 – Master Corporal G. Griffiths
  • 2009 – Corporal V. Benicasa
  • 2010 – Mt. Logan Team: Captain Adam Harmes, Warrant Officer Donovan O’Halloran, Sergeant William Paton, Master Corporal G. Griffiths
  • 2011 – Not awarded
    – Cambrian Patrol Team: Lieutenant R. Llewellyn-Thomas, Master Corporal S. Ferrell, Corporal V. Gostache,
  • 2012 – Corporal Z. Doods, Corporal G. Stoyles, Corporal P. Thomme, Rifleman Will Vant Erve
  • 2013 –
  • 2014 –
  • 2015 – Corporal Alex Dristas

The Queen’s Own Rifles of Canada Public Service Award

Donated by Captain T. Nelligan CD, who prior to transferring to the Chaplain Branch was a member of the Regiment, most notably as 60th Company Sergeant Major.  Presented to the member of the Regiment who best personifies the spirit of public service.  The award is only presented in years where there is an outstanding candidate.

  • 1999 -Sergeant Art Gay
  • 2000 – Brigadier General Steve Andrunyk
  • 2001 – Brigadier General Steve Andrunyk
  • 2002 – Band Sergeant A. Amodeo
  • 2003 – Gentlemen Buglers
  • 2004 – Not awarded
  • 2005 – Master Corporal R. Shaver
  • 2006 – Master Corporal Dave Pampe
  • 2007 – Corporal Jason Ng
  • 2008 – Corporal E. Shim
  • 2009 – QOR of C Association Toronto Branch
  • 2010 – WO (Ret’d) Robert Dunk, WO (Ret’d) Phil Ten Kortenaar, Captain (Ret’d)Peter Simundson
  • 2011 – Not awarded
  • 2012 – Corporal Graham Humphrey
  • 2013 –
  • 2014 –
  • 2015 – Sergeant C. Hood

Reginald A. Walker Award

Named for Reginald Walker, who, as a member of 1st Canadian Parachute Battalion, participated in the airborne portion of Operation OVERLORD on 6 June 1944.  Awarded annually to the Master Corporal considered to be the most proficient within his or her position. (Note award criteria were changed for 2011.)

1996 – Sergeant Mark Shannon (later CWO)
1997 – Sergeant Frank Demaine
1998 – Sergeant W. Paton
1999 – Master Warrant Officer John Wilmot (later CWO and Captain)
2000 – Corporal Jesse Behan
2001 – Sergeant Justin Thorn
2002 – Lieutenant Pat Slack
2003 – Master Corporal Mark Charlebois
2004 – Sergeant M. Moody
2005 – Corporal Chris Abate
2006 – Master Corporal Dimitri Frounze
2007 – Corporal H. Biggs
2008 – Lieutenant t S. Lee
2009 – Master Corporal Jason McGibbon
2010 – Rifleman Denis Abazovic

Criteria changed:

  • 2011 – Master Corporal Chris Abate
  • 2012 – Master Corporal Adam Winnicki
  • 2013 –
  • 2014 –
  • 2015 – Corporal Paulo Ortega

Sgt Dave Keenan Jump Hog

Named for Sergeant D. Keenan and presented annually to the member of the Regiment who completes the most static line, round parachute descents whilst employed within the Battalion.

  • 1992 – Captain D. Ferguson
  • 1993 – Corporal W. Gin, Corporal D. Hutcheon
  • 1994 – Master Warrant Officer Bruce Bamlett
  • 1996 – Rifleman I. Howard
  • 1997 – 2nd Lieutenant Will Beardmore
  • 1998 – Lieutenant Will Beardmore
  • 1999 – Sergeant William Paton
  • 2001 – Rifleman T. Baiali
  • 2002 – Master Corporal I. Vergie
  • 2003 – Sergeant J. Chin-Leung
  • 2004 – Master Corporal Bryan Burns
  • 2005 – Rifleman C. Griffiths
  • 2006 – Master Corporal Dimitri Frounze
  • 2008 – Corporal A. Gunn
  • 2009 – Corporal Graham Humphrey
  • 2010 – Sergeant Dimitri Frounze
  • 2011 –
  • 2012 – Captain Adam West
  • 2013 –
  • 2014 –
  • 2015 – Master Corporal Katherine Jessome

Silver Bugle Award

Awarded annually to the member of the Regiment considered to have made the largest contribution, in comparison to their rank, to the Band.

  • 2009 – Sergeant Emily Kenny
  • 2010 – Corporal P. Boileau
  • 2011 – Corporal K. Boughton-Flynn
  • 2012 – Corporal David Jakobs
  • 2013 –
  • 2014 –
  • 2015 – Corporal Derek Stevenson

Lieutenant Colonel S. Lett Trophy Annual Shooting Competition

Previous Awards

Battalion Best Shot

  • 1886 – Staff Sergeant Ashall
  • 1887 – Sergeant Kennedy, A Coy
  • 1888 – Private T. Westman
  • 1989 – Staff Sergeant Harp

Vimy Memorial

  • 2008 – Master Corporal Jason McGibbon

"In Pace Paratus – In Peace Prepared"