Pellatt, Reginald

Then Major Reginald Pellatt in 1914.
Then Captain Reginald Pellatt in 1914.

Colonel Reginald Pellatt, VD was born in Toronto June 30, 1885, only son of Major General Sir Henry Pellatt and his wife Mary. He attended Upper Canada College where he served in the UCC Rifle Company and eventually rose to serve as president of the family stock brokerage business, Pellatt and Pellatt, Stockbrokers.

On 14 October 1908 he married Marjorie Carlyle Perry. They had no children.

As shown below Reginald also followed his father’s footsteps by joining The Queen’s Own Rifles at the age of 16 and he served in one capacity or another including Commanding Officers and Honorary Colonel for 55 years. He also served in the First World War commanding both the 83th and the 12th Reserve Battalions, Canadian Expeditionary Force.

When he enlisted with the CEF in 1915 he gave his wife’s adress (as next of kin) as Casa Loma.

Reginald Pellatt died on July 28, 1967. He is buried in plot 7, lot 3, Mount Pleasant Cemetery, Toronto.

Service Record

  • September 16, 1901 – Joined the Queen’s Own Rifles as a Rifleman with A Company (aged 16)
  • 1902 – Granted certificate for rank of Sergeant
  • 1902 – Participated in the Edward VII coronation contingent
  • March 25, 1903 – Appointed Provisional Lieutenant and posted to command Machine Gun Detachment
  • April 20, 1904 – Promoted Lieutenant
  • 1904, 1905, 1906 – Orderly Officer, 3rd Infantry Brigade, Niagara Camp
  • 1905 – Won the Machine Gun Detachment Trophy at Annual Match
  • August 13, 1906 – Appointed to Command F Company, 1st Battalion
  • October 23, 1906 – Promoted Captain
  • 1907, 1908 – Staff Captain, Niagara Camp
  • 1909 – Acting Brigade Major, Niagara Camp
  • 1910 – Proceeded with QOR to England for Army manouvers
  • 1912 – Appointed Regimental Adjutant
  • 1912 – Passed Militia Staff Course
  • 1913 – Commanded 1st Battalion, 1st Brigade Cadet Camp, Niagara
  • 1914 – Commanded 1st Brigade Cadet Camp, Niagara
  • August to November 1914 – Assigned to Militia District No. 2, Toronto – Commanded Provincial School of Instruction – Officers
  • November 1, 1914 – Appointed Staff Captain, Concentration Camp, Exhibition Grounds, Toronto
  • January 6, 1915 – Promoted Major and appointed Deputy Commanding Officer of 35th Battalion, Canadian Expeditionary Force (in Canada) and to Command temporarily
  • July 26, 1915 – Promoted Lieutenant Colonel and appointed Commanding Officer, 83rd Battalion, Canadian Expeditionary Force (in England)
  • July 7, 1916 – Appointed Commanding Officer of the 12th Reserve Battalion, Canadian Expeditionary Force (in England)
  • January 7, 1917 – Proceed to France and posted to 3rd Canadian Infantry Division
  • 1917 – Mentioned in War Office List for valuable services rendered during the War
  • August 12, 1918 – Attached to Headquarters, Canadian Expeditionary Force, London
  • October 22, 1918 – Proceeded to Canada on one month leave
  • November 12, 1918 – Detailed as Deputy Adjutant General & Quartermaster General, Military District #2
  • January 1, 1919 – Transferred to Reserve of Officers, Canadian Expeditionary Force with rank of Lieutenant Colonel
  • October 1, 1920 – On reorganization of Canadian Militia, appointed Second in Command of 2nd Battalion, Queen’s Own Rifles with rank of Major and Brevet Lieutenant Colonel
  • February 28, 1921 – Appointed Commanding Officer of 2nd Battalion, Queen’s Own Rifles with rank of Lieutenant Colonel
  • Tenure of Command of 2nd Battalion extended to February 28, 1925
  • 1922 – Awarded Colonial Auxiliary Forces Long Service Medal  GO 36/1922
  • 1923 – Award Colonial Auxiliary Forces Long Service Decoration – RO 1/1923
  • April 7, 1925 – Appointed Commanding Officer of the Queen’s Own Rifles and promoted to Colonel
  • February 17, 1928 – Created an Officer fo the Venerable Order of the Hospital of St John of Jerusalem
  • Tenure of Command extended to April 7, 1930
  • April 7, 1930 – Transferred to Reserve of Officers, Canadian Militia with rank of Colonel
  • April 7, 1931 – Appointed to Command 6th Infantry Brigade
  • April 7, 1934 – Transferred to the Reserve of Officers, Canadian militia with rank of Colonel
  • May 6, 1935 – Awarded King’s Silver Jubilee Medal (George V)
  • 1937 – Awarded Coronation Medal (George VI)
  • February 1, 1951 – Appointed Honorary Colonel, Queen’s Own Rifles of Canada
  • January 31, 1956 – Transferred to Reserve of Officers
Colonel Reginald Pellatt, VD – Fourteenth Commanding Officer, 1925-1930 and Honorary Colonel, 1951-1956. The original oil painting by Dorothy Stevens hangs in the Officers' Mess.
Colonel Reginald Pellatt, VD – Fourteenth Commanding Officer, 1925-1930 and Honorary Colonel, 1951-1956. The original oil painting by Dorothy Stevens hangs in the Officers’ Mess.

3 thoughts on “Pellatt, Reginald”

  1. My name is Richard Leonard Henry Pellatt, My Fathers name was Henry James Pellatt could there be any relationship?

We welcome your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

"In Pace Paratus – In Peace Prepared"