Barnard, William Thomas

Lieutenant Colonel W. T. Barnard, ED, CD 23rd Commanding Officer
Lieutenant Colonel W. T. Barnard, ED, CD
23rd Commanding Officer

Lieutenant Colonel William Thomas Barnard, ED, CD was born 12 November 1897 in London, England, son of William Charles Barnard.

Service Record

  • 27 August 1915 – At the age of 18 enlisted in the Canadian Expeditionary Force during the First World War.  Served in France and Belgium with 58th Battalion, with the rank of Sergeant.
  • March 1919 – Demobilized
  • 28 October 1925 – Joined the Queen’s Own Rifles of Canada – promoted in turn to Corporal, Sergeant and Company Quartermaster Sergeant
  • 29 April 1929 – Commissioned as a Lieutenant – served as Platoon Commander and Assistant Adjutant
  • 17 July 1938 – Promoted Captain
  • 5 June 1940 – Acting Adjutant, Queen’s Own Rifles in Canada, Newfoundland and England
  • 7 June 1940 – Promoted Major
  • 16 August 1941 – Officer Commanding “HQ” Company, 1st Battalion, QOR
  • 27 January 1942 – GSO2 at Canandian Military Headquarters. London, “G” Branch (SD)
  • 21 July 1942 – Brigade Major, 16 Canadian Infantry Brigade at Prince George, BC and Nanaimo, BC
  • 16 October 1943 – GSO2 (Ops) Pacific Command, Vancouver, BC
  • 30 February 1944 – Civial Affairs Course at Royal Military College followed by appointment as Directing Staff, RMC
  • 11 June 1944 – Proceeded overseas for second time
  • 14 Jul 1944 – Attached to Headquarters ECAD, Army of the United States
  • 17 September 1944 – Served in France, Belgium, Hollland and Germany as OC 612 (?) Detachment, CA at Walchuen Arrea, Holland and Duisling Area, Germany
  • 13 August 1945 – Posted to 1st Battalion, QOR, Doon, Holland
  • 21 August 1945 – Posted to Khaki University, Leavensden, Herts, England as instructor in physics
  • 30 November 1945 – Sailed for Canada
  • 28 January 1946 – Demobilized from Canadian Army (Active) and taken on strength Canadian Army (Reserve) with Queen’s Own Rifles of Canada
  • 29 January 1946 – Officer Commanding “C” Company, QOR
  • 19 May 1947 – Promoted Lieutenant Colonel and appointed Commanding Officer
  • 16 May 1951 – Relinquished command
  • 11 February 1952 – Awarded the Canada Decoration
  • 1960 – Authored the history of the QOR entitled “The Queen’s Own Rifles of Canada 1860-1960: One Hundred Years of Canada”
  • 10 August 1966 – Appointed Honorary Lieutenant Colonel
  • 1968 – Relinquished appointment
  • 1970 – Appointed the Curator of the Queen’s Own Rifles Regimental Museum when it moved to Casa Loma in Toronto
  • 1988 – Retired as Museum Curator

Medals

  • British War Medal 1914-1918
  • Victory medal 1914-1918
  • 1939-1945 Star
  • France and Germany Star
  • Defence Medal
  • Canadian Volunteer Service Medal with clasp
  • War Medal 1939-1945
  • George VI Coronation Medal
  • Efficiency Decoration
  • Order of Orange Nassau
  • Canada Decoration

We welcome your comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

"In Pace Paratus – In Peace Prepared"